North Texas Bracket Racing: Videos, Results, and More!

LIVE Broadcast

Read full article  | Comments Off on LIVE Broadcast

If we are broadcasting live, the feed will show below after clicking play. Otherwise, it will show as offline. This replaces the requirement of a new broadcast for each event.

View the Video Archive here

Read More

June 27 2015 Motorplex

Read full article  | Comments Off on June 27 2015 Motorplex

A new broadcast will start around 9:30-10:45 due to the 8 hour broadcast limit.

Read More

June 13 Texas Motorplex

Read full article  | Comments Off on June 13 Texas Motorplex

Watch the live feed below:

Read More

March 14&15 results, Little River

Read full article  | Comments Off on March 14&15 results, Little River

Saturday Box: Philip and Michael Pennington both out of Three Rivers, Tx Split in the finals

Saturday No Box: Jason Ochoa out of Amarillo TX defeated Michael White out of Marlin TX

Saturday Jr. Dragster: Kendal Little out of Harker Heights TX defeated Michael Wayne Turman out of Rockdale TX.

Saturday High Roller 32 car shootout: Mike Echols had a .015 reaction and ran a 4.53 on a 4.50 to defeat Jimmy Farmer.

Saturday No Box Shootout: Billy Janousek out of Pflugerville TX defeated Wendell Dockery out of San Antonio TX.

Sunday Box: Todd Robinson out of Corpus Christi TX and Max McGlothin out of Frisco TX had very close race. Robinson was .002 on the tree to Max .009. Robinson went 4.60 on a 4.58 dial and Max went 6.08 on a 6.06 dial.

Sunday No Box: Max McGlothin Showed up Saturday Morning and with just one time run made it to both finals. He defeated Todd Zampese from Universal City TX.

Jr. Dragster Final: Colby Reed defeated Kendal Little from doubling up this weekend in the Jr. Dragster Class.

Read More

March 14 Motorplex Eliminations

Read full article  | Comments Off on March 14 Motorplex Eliminations

Please note: broadcast sessions are limited to 8 hours.

The top video is the one currently streaming. The bottom is from Time trials earlier today.

Read More

2014 Year In Review

Read full article  | Comments Off on 2014 Year In Review

Featuring more than 100 racers from North Texas and Surrounding areas, the NTBR year-in-review video captures action from nearly every week of the racing season!

Link: https://www.youtube.com/watch?v=yjSv-KISPxM

Read More

2014 Track Champions

Read full article  | Comments Off on 2014 Track Champions

This list is the result of compiling data from multiple sources for Texas Raceway, Redline Raceway, Texas Motorplex, Ardmore Dragway, Little River, Wichita Raceway Park, and Paris Dragstrip. (more…)

Read More

2014 Thanksgiving Bracket Nationals Results

Read full article  | Comments Off on 2014 Thanksgiving Bracket Nationals Results

2014 Thanksgiving Bracket Nationals Results:

Friday:
Jr- Jordan Eperjesi
NE- Chad Sandlin
SP- Eric Sandlin

Saturday:
Jr- Manie Cantrell
NE- Rodney Akins
SP- Chris Gulitti

Sunday:
Jr- DJ Hartley
NE- Jason Scott
SP- Chris Eidson

Read More

Motorplex Bracket Banquet Info

Read full article  | Comments Off on Motorplex Bracket Banquet Info

TMP-banquet-information

Read More

Bracket Finals Videos

Read full article  | Comments Off on Bracket Finals Videos

Due to restrictions put in place by Summit Racing Equipment and the NHRA, we are unable to have a live stream. For what is now going to be one of the more memorable moments in modern bracket finals history, jump to around 7:45 or so in the Friday video.

NOTE: Videos appearing here during the weekend are rough B-roll edits. There will be a weekend compilation video later on this week.

Action from Friday, October 17, 2014:

Saturday’s Spirit Contest- Relay Race:

Sunday Footage:

Weekend Recap:

Read More

NTX Track Points + Bracket Finals Rosters

Read full article  | Comments Off on NTX Track Points + Bracket Finals Rosters

Texas Raceway:

BF Roster:

1 405 447 DON BOULWARE
2 376 465C CHAD SANDLIN
3 342 4392 JAKE HOWARD
4 342 458A JIM PALMER
5 333 4442 BUTCH YOUNG
6 323 451P BILLY SIMPSON
7 313 482H CLARK HUMPHREY
8 301 W402 WALT ZSCHIRNT
9 294 B472 ALLEN STURGEON
10 292 B472X BEAR HUTCHISON
11 292 M409 ED BOX
12 280 451P BILLY SIMPSON
13 264 4080 RAY DUNAWAY
14 263 4577 CHRIS EIDSON
15 261 4320 RILEY HOWARD
16 260 438H DEBBIE PALMER
17 251 W468 STEVE WATSON
18 250 T491 DAVID BRODNAX
19 242 L405 GUS DEATHERAGE
20 241 H434 MIKE LABUE SR
21 240 4755 JEREMY CASEY
22 240 403C RONNY CROW
23 230 H433 GRADY HENTZ
24 230 492J JASON SCOTT
25 221 4033 MELISSA YOUNG
26 220 423X FRED STURGEON
27 220 G458 STEVEN GUIDRY
28 220 409A TOM CARRELL
29 212 N484 CHUCK CARNAGIE
30 211 J413 JOE DE LA GARZA
31 210 B472 ALLEN STURGEON
32 210 K433 JD GATES
33 200 432L TERRY GATES
34 190 T408 RICK GILES
35 190 P495 STEVE TATE
36 182 L427 JACOB PITT
37 181 G406 MICHAEL GRAVES
38 181 R405 RON SCOTT
39 180 T463 CHRIS WHITE
40 170 421M MARISA STEPHENS
41 170 461 PAULA YOUNG
42 170 32 TONY CAPRIO
43 160 401K JACK JARRETT
44 160 4520 TOMMY PURSER
45 150 449V SCOTT VEST
46 150 1974 TOMMY DUDLEY
47 140 J400 ANTHONY JACK
48 140 407P DAVID PIPKINS
49 140 4347 DEAN JOHNSON
50 140 454H DONNY EVILSIZER

Top 5 Super Pro:

1. Don Boulware
2. Jim Palmer
3. Allen Sturgeon
4. Bear Hutchison
5. Wendell Dunaway

Top 5 Footbrake:

1. Jeff Hefler
2. Jake Howard
3. Chad Sandlin
4. Walt Zschirnt
5. Ed Box

Top 5 Pro:

1. Butch Young
2. Billy Simpson
3. Clark Humphrey
4. Bear Hutchison
5. Chris Eidson

Top 5 Footbrake Quick:

1. Chad Sandlin
2. Steve Watson
3. Mike Labue Sr
4. Jeff Hefler
5. Jason Scott

Top 5 Electronics Quick:

1. Ray Dunaway
2. Riley Howard
3. Brad Young
4. Wendell Dunaway
5. Wayne Gibson

Top 5 Street:

1. Carly Casey
2. Kim Creason
3. Lisa Cryer
4. Nick Gentry
5. Paige Hamlin

Top 5 Junior Adv:

1. Trevor Blankenship
2. Samantha Ray
3. Shelby Jones
4. Morgan Wallace
5. Madison Evilsizer

Top 4 Junior Sportsman:

1. Dustin Tanksley
2. Cooper Masten
3. Daniel Jones
4. Zach Eckert

 

Texas Motorplex

BF Roster:

ELECTRONICS:
1. McDermott
2. Branum
3. Riedel
4. Yates
5. Koski
6. M. Greene
7. Fletcher
8. Brooks
9. D. Baker
10. Wier
11. McGlothin
12. Padgett
13. Bjorum
14. Bailey
15. Copeland
16. Repka
17. Broom
18. Dennis
19. Rickman
20. Gibson
21. Shields
22. Loveless
23. W. Dunaway
24. I.Dunaway
25. T. Greene

NO-ELECTRONICS:
1. Coats
2. T. Baker
3. Kubin
4. Wright
5. Riedel
6. Pratt
7. J. Casey
8. Clark
9. R. Howard
10. Je Falkenbach
11. Je Cervantes
12. Worley
13. Augustyn
14. Kent
15. Capps
16. B Ranft
17. D Ranft
18. Williams
19. Cline
20. Boner
21. Sibley
22. Ju Cervantes
23. Dodson
24. Johnson
25. Ditmer

Top 5 Electronics:

1. Steve McDermott
2. Rusty Branum
3. Jeff Riedel
4. John Yates
5. Bob Koski

Top 5 No-Electronics:

1. Max McGlothin
2. Chuck Coats
3. Tim Baker
4. David Kubin
5. Warren Wright

Top 5 Open Wheel Quick:

1. Steve McDermott
2. Mike Greene
3. Rusty Branum
4. Mike Bailey
5. Don Baker

Top 5 BTE Quick Doorslammer:

1. Ian Dunaway
2. Billy Simpson
3. Butch Young
4. John Yates
5. Kerry Dennis

Top 5 No-Electronics Quick:

1. Warren Wright
2. Jeremy Casey
3. Jesse Cervantes
4. Joe Boner
5. Jeremy Faulkenbach

Top 5 Junior Mod:

1. Trent Augustyn
2. Justin Hernandez
3. Tori Greene
4. Carson Russell
5. Rylan Mcclaskey

Top 3 Junior Sportsman:

1. Addyson Owens
2. Isabelle Juarez
3. Cooper Masten

Top 5 Junior Quick:

1. Justin Hernandez
2. Bailey Mckinstry
3. Trent Augustyn
4. Tori Greene
5. Samantha Ray

 

The Paris Dragstrip

BF Roster:

1. Kevin Scott
2. Kevin Scott
3. David Richardson
4. Jake Erwin
5. John Long
6. John Long
7. Carey Scott
8. Troy Morgan
9. James Cook
10. Norvell Bowers
11. Norvell Bowers
12. Jonathan Bowers
13. Josh Bowers
14. Jason Brown
15. Bobby Killion
16. Chevis Springer
17. Louis Prihoda
18. Jerry Springer
19. Don Davidson
20. Deidra House
21. Jerry Preston
22. Neal Smith
23. Mike Phillips
24. Bart Jetton
25. Kayla Prihoda
26. Aaron Jones
27. Sidney Cooper
28. Ashley Lawson
29. Alexis Lawson
30. Danny Lawson
31. Matthew Harding
32. Cornelius Washington
33. Dominic Wallace
34. Kyle Thompson
35. Brad Bolton
36. Jason Bolton
37. Jason Bolton
38. Scott Jones
39. Carter Jones
40. James McNeal
41. JD McNeal
42. JD McNeal
43. GW Ebbs
44. Justin Ebbs
45. Red Smith
46. Larry Green
47. Brit Gracy
48. Robert Hopper
49. Derick Lewis
50. Richard Bowers

Top 5 Super Pro:

1. Bart Jetton
2. Jake Erwin
3. Ashley Lawson
4. Richard Bowers
5. Jason Bolton

Top 5 No Electronics:

1. Jason Brown
2. Carter Jones
3. Scott Jones
4. Keith Sivils
5. Mike Phillips

Top 5 Trophy Street:

1. James Molten
2. Matthew Harding
3. Matt Rhodes
4. Glen Raulsto
5. Allen Spencer

Top 5 Juniors:

1. Alexis Lawson
2. Lauren Dollins
3. Samantha Ford
4. Scott Bishop
5. Reagan Blagg

Read More

TXR 10-4-14 Wally Results

Read full article  | Comments Off on TXR 10-4-14 Wally Results

TXR Wally Race Results

Super Pro
Don Boulware over Steve McDermott Sr

Pro
Billy Simpson over Chuck Carnegie

Footbrake
Chad Sandlin over Brad Young

Electronics Quick
Robert Smoots over Wendell Dunaway

Footbrake Quick
Jeff Hefler over Joe Delagarza

Read More

Paris 50th Anniversary Results & Videos

Read full article  | Comments Off on Paris 50th Anniversary Results & Videos

Paris Results-

Electronics:
Dennis Cameron Sr (.003/4.785 on 4.77) over Deidra Exum House (.027/5.043 on 5.02)

No-E:
Troy Morgan (.034/6.65 on 6.67) over Mike Phillips (.114/7.571 on 7.62)

Trophy Street:
Jason Bolton (.141/8.090 on 8.09) over Don Westbrook (.093/7.987 on 7.88)

Heavy dew settled in around 11:00 and the race was completed just before the clock struck midnight. Total entry count was 136 cards for the track’s 50th anniversary race, and the night was completed without any significant issues.

Race video:

Reunion Luncheon:

Bracket Race:

Read More

TVRP Super Sevens Labor Day Race

Read full article  | Comments Off on TVRP Super Sevens Labor Day Race

Results-

Saturday Electronics: Ronny Hughes over Billy Simpson.
Saturday No-E: Jeff Reidel over Chad Sandlin
Saturday Street: Carly Casey over Glynn Harris

Sunday Electronics: John Ezell
Sunday No-E: Cory Lytle
0 for 2 Duck Race: Mike Britt
Sunday Street: Glynn Harris over Carly Casey

Read More

8-23-14 Wichita Results

Read full article  | Comments Off on 8-23-14 Wichita Results

Super-Pro
split finals, Aaron Gee and Greg Strayhorn
No-Box
split finals, Sammy Cryer and Floyd Young
Jr Dragster
Winner, Don Miller
Street
Winner Michael Murphy
R/up Jerome Koerth
Super pro Quick
split finals, Aaron Gee and Greg Strayhorn

Read More